Чи потрібен підвал в приватному будинку

Зміст

 1. Наскільки необхідний підвал, в чому його користь.
 2. Для чого призначений підвальний поверх.
 3. Яке ж призначення підвалу в сучасних будинках.
 4. Переваги та недоліки приміщень в підвалах.
 5. Вартість споруди підвалу в приватному будинку.

Задумавши будівництво власного житла, його майбутній власник одним з перших має вирішити таке питання: чи потрібен підвал в приватному будинку? Здається, що проблема не повинна викликати складнощів, але фактично це питання непросте. Щоб прийняти рішення, необхідно ретельне вивчення питання. Потрібно тверезо оцінити можливості, зважити всі плюси і мінуси рішення.

Наскільки необхідний підвал, в чому його користь

В СНиП підвалу дано таке визначення: – приміщення, в якому рівень підлоги знаходиться нижче лінії поверхні грунту на половину висоти стін (при меншій глибині це буде цокольне приміщення). Функціональність цієї площі полягає в забезпеченні додаткового корисного простору.

Раніше в підвалах зберігали запаси продовольства (зерно, урожай з саду і городу і т.д.). Зараз, оскільки в розпорядженні людей є холодильники, та й в магазинах можна купити будь-які продукти, навіть сезонні, круглий рік, така необхідність відпала.

Підвал необхідний у таких випадках:

 • При проживанні в будинку великої родини, члени якої не уявляють своє життя без запасу заготовок на зиму. Це особливо актуально, якщо є підсобне господарство, що дозволяє заготовляти великі запаси консервованих, сушених, солоних продуктів, У звичайній коморі для них просто не вистачить місця, а простір кухні захаращувати небажано.
 • Якщо власники житла схильні до виноробства, їм буде потрібно приміщення, в якому будуть зберігатися ємності з вином, настоянками і наливками.
 • Якщо територія, виділена під будівництво, має невеликі розміри, в зв’язку з чим не можна виділити місце під додаткові госпбудівлі (або у господаря немає бажання псувати дизайн території сараями та іншими підсобними приміщеннями).

В інших ситуаціях, на думку фахівців, цілком можна відмовитися від підвалу.

Для чого призначений підвальний поверх

В СНиП чітко прописані правила облаштування підвальних приміщень в багатоквартирних будинках. А ось господарям приватних домоволодінь надається право самим визначатися з цим питанням. Обмеження по обладнанню особистого підвалу викликаються наступними причинами

 • Особливостями грунту на забудовується ділянки;
 • Технічними вимогами, що пред’являються до приміщень певного призначення;
 • Фінансовими можливостями власника будинку.

При цьому не можна забувати: недобудоване або неиспользуемое підвальне приміщення здатне загрожувати безпеки і фундаменту, і споруди в цілому.

Яке ж призначення підвалу в сучасних будинках

 1. Місце для зберігання продовольчих запасів. При відповідних умовах в ньому прекрасно зберігаються і картопля, і фрукти, і овочева продукція, і домашні консерви, і запаси бакалії.
 2. Винний льох. Зберігати в підвалі можна, в тому числі, і зроблену власноруч алкогольну продукцію, і колекційні вина. Також можна обладнати комфортне і затишне містечко, в якому буде відбуватися дегустація – досить стилізувати куточок під бар, c дерев’яним оздобленням.
 3. Майстерня. У підвалі цілком реально облаштувати місце для розміщення інструментів, верстата, різного устаткування, що дозволить працювати на дому або займатися на дозвіллі улюбленою справою. У майстерні можна займатися різними роботами: столярувати і теслювати, збирати радіотехніку і т.д. Але не забувайте, що не для будь-якої майстерні підійде приміщення в підвалі. Якщо ви займаєтеся рукоділлям, пишете картини, ліпіть або шиєте, вам необхідно природне денне освітлення, якого немає в підвалі.
 4. Пральня. Щоб звільнити простір нагорі, в житловій частині будівлі, можна встановити пральну машину та сушильні конструкції в підвалі. Але, на думку фахівців, це має сенс, коли сім’я численна, а пранням займається спеціально найнятий чоловік (помічниця по господарству).
 5. Технічні приміщення. Щоб забезпечити комфортні умови членам сім’ї, в підвалі стоїть розмістити опалювальне обладнання, бойлери, водяні фільтри.
 6. Домашній кінотеатр. Чи не кожен власник будинку може дозволити собі виділити окрему кімнату, щоб спокійно насолоджуватися творами кіномистецтва. А в підвалі, в зв’язку з відсутністю вікон, навіть не доведеться займатися системою затемнення.
 7. Бібліотека. Для стелажів з книгами потрібно досить багато місця. Тому велика бібліотека завжди викликає проблеми. А ось в підвалі можна не тільки встановити будь-яку кількість полиць, але навіть розмістити стіл для гри в більярд або настільний теніс.
 8. Вітальня. Хто сказав, що в підвалі можна приймати гостей? Можна, можливо. Головне, щоб друзі не страждали на клаустрофобію, потрапивши «в підземеллі». А ще ніщо не заважає обладнати там ігрову кімнату для дітей – так вони не будуть заважати дорослим своїми гучними заняттями. Ніхто не завадить вам обладнати музичну студію, якщо, наприклад, ваш син грає на електрогітарі або ударних інструментах – там можуть проходити репетиції його групи.
 9. Тренажерний зал. Розміщення тренажерів в підвалі дозволить не захаращувати корисне житловий простір. Хоча на практиці рідко хто з членів сім’ї спускається в підвал, більшість любителів спорту віддають перевагу заняттям на вулиці.

А ще тут можна розмістити сауну або турецький хамам, облаштувати плавальний басейн. Хоча багато лікарів проти такого рішення. І свою думку медики обгрунтовують тим, що член сім’ї, несподівано відчув себе погано, буде відчувати брак повітря і в такому стані просто не зможе своєчасно піднятися наверх. Саме через це медики проти і облаштування спортзалів в підвалах.

Переваги та недоліки підвальних приміщень

До явних переваг розміщених під першим поверхом приміщень відносяться збільшення життєвого простору на житлових поверхах будинку і різноманітність варіантів їх використання. Але, коли ви вирішуєте, чи так уже потрібен вам підвал в приватному будинку, пам’ятайте і про інший бік питання.

Риття підвалу – робота не тільки трудомістка, вона вимагає певних витрат, причому чималих. Особливо, якщо будувати будинок належить на скелястому грунті. Вручну викопати підвал потрібних розмірів вручну практично неможливо, тут потрібно використання спеціальної техніки. І навіть таке рішення вимагає тимчасових витрат, тобто збільшаться терміни зведення житла, причому чимало. А ще, облаштовуючи підвальне приміщення, вам доведеться виділити площа для сходів. Деякі домовласники роблять сходи зовні, але в такому випадку, щоб потрапити до підвалу, доведеться вийти з дому. Це знижує комфортність проживання, особливо в холодний сезон року.

Якщо при обладнанні вентиляційної системи, при облаштуванні гідроізоляції, при виконанні обробки порушувалася технологія виконання робіт, це може привести до того, що підлогу першого поверху буде холодним, не виключена й поява вогкості і цвілі.

Вартість споруди підвалу в приватному будинку

Вирішуючи проблему необхідності підвалу, не можна забувати і про ще один аспект – фінансовий бік проблеми. Ціна облаштування підвального приміщення може бути різною в залежності від конкретних умов.

Наприклад, риття котловану під підвал на практично рівній ділянці зі звичайним грунтом обійдеться дешевше в порівнянні з жорсткими грунтами, з нерівним рельєфом. Ціна питання залежить і від рівня грунтових вод, адже десь вони залягають глибоко, а в інших місцях – високо і в весняна повінь можуть затопити підвал. Щоб уникнути такої неприємності, потрібно посилити гідроізоляцію. Впливає на вартість підвалу і варіант його використання, хоча додаткова система вентиляції та освітлення потрібно в будь-якій ситуації.

В середньому, будівництво одного квадратного метра підвалу коштує від 3т до 6т.грн .., при цьому загальна вартість будинку збільшиться відсотків на 20, а то і 35. Ось чому, якщо ваші фінанси дещо обмежені, подумайте ще раз, чи потрібен підвал в приватному будинку або можна все-таки обійтися без нього.

До речі, не варто і відкладати вирішення питання на «потім». Якщо будинок вже готовий, копати під ним котлован набагато важче, мало яка будівельна фірма готова виконати таку роботу. Та й підвал, побудований «потім», може зажадати значно більших фінансових вкладень, ніж облаштований в момент зведення будинку.

Якщо роботи з облаштування підвалу виконані якісно, ​​це приміщення буде багатофункціональним. Інакше можливе виникнення безлічі проблем, що ускладнюють існування сім’ї. Пам’ятайте, що в переважній більшості випадків від підвалу можна відмовитися, головне в такій ситуації – грамотне планування житлових приміщень.Залишити відповідь

  Зв'яжіться з нами

   Свяжитесь с нами

    Заказать проект